top of page

5 Kısırlaştırılmış Evcil Hayvan Efsanesi!!!

Güncelleme tarihi: 9 Mar 2022

Evcil dostunuzu ne zaman kısırlaştıracağınız veya kısırlaştırmayacağınız önemli bir konudur ve bu konuda boğucu ve kafa karıştırıcı görünen oldukça fazla fikir dolaşmaktadır. Daha bilinçli bir karar verebilmeniz adına sizlere kısırlaştırmanın neden daha iyi bir fikir olduğunu gösteren ve sıklıkla karşılaşılan 5 efsaneden bahsetmek istedik.

Efsane No. 1: Kedim/köpeğim ebeveynliğin güzelliğini yaşamalıydı.

İşin aslı köpek ya da kedilerin ebeveynlik yapmalarından elde ettikleri bir faydanın olduğunu gösteren bilimsel bir kanıt yoktur. Tam aksine kısırlaştırmanın bazı kanser türleri ve birtakım hastalıkları önleyebilmek gibi sağlık yönünden oldukça faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda hayvan nüfusunun kontrolüne de katkısı bulunur.


Efsane No. 2: Evcil hayvanımın davranışlarında olumsuz değişimlere neden olur.

Davranışlarının değişebileceği doğrudur, ancak iyi yönde değişim olur. Kısırlaştırma hayvanlarımızın hormonal dalgalanmaların etkisiyle yaptıkları, eve idrar yapma, bölge belirleme, idrar püskürtme, diğer kedi/köpeklerle kavga etme gibi rahatsız edici davranışlarını önler.


Efsane No. 3: Kilo almalarına neden olur.

Kilo almak kaçınılmaz son değildir. Evcil dostunuzun diyetini ve egzersiz düzenini ayarlayarak fit kalmasını sağlayabilirsiniz. Kedi/köpeğinizin yaşına, ırkına ve boyutlarına uygun olarak ne miktarda, hangi içeriğe sahip gıdalar alması gerektiği ve egzersiz önerileri için veteriner hekiminizle iletişime geçin.


Efsane No. 4: Kısırlaştırmak için çok küçük.

Bazı büyük ırklara için bir miktar geç kısırlaştırmanın faydası varken çoğu hayvan için genç yaşta kısırlaştırma daha iyidir. Erkenden kısırlaştırma istenmeyen gebeliklerin de önüne geçecektir. Evcil dostunuzun en doğru kısırlaştırma zamanını öğrenmek için veteriner hekiminizle görüşmelisiniz.


Efsane No. 5: Kısırlaştırma operasyonları çok pahalı.

Aslında pek sayılmaz. Kısırlaştırma operasyonu için istenecek bedel bulunduğunuz şehrin Veteriner Hekimler Odası tarafından belirlenir. Çoğunlukla operasyon öncesi ve sonrası yapılacak bakım, tahlil, enjeksiyonlar ve pansuman gibi uygulamaları da içerir.

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page