top of page

Kayıp Bir Köpeği Bulmak İçin İpuçları

Güncelleme tarihi: 18 Eyl 2022


Her köpek ebeveyni bir anlık da olsa köpeğinin kayıp olduğunu düşünerek kalp atışlarını hızlandıran panik yaşamıştır. Çoğu durumda, birkaç dakika sonra onu komşunuzun bahçesindeki bir ağacı mutlu bir şekilde “sularken” bulursunuz, ancak onun sonsuza kadar gitmiş olabileceğinin korkutucu farkındalığıyla endişeniz biraz olsun azalır.

Neyse ki, köpeğinizin yoldan çıkma şansını en aza indirmek ve kaçarsa güvenli bir şekilde geri dönmesini sağlamak için atabileceğiniz adımlar var.


Zamanı ve Yeri Not Edin


Köpeğinizin kaybolduğunu fark ettiğiniz anda, bilinen son yerini ve saatini belirleyin. Evinizden veya bahçenizden dışarı çıktıysa, düzenli olarak kullandığı kapıya bir kase yiyecek koyun ve onu aramaya başlayın.
Arama Grubu Oluşturun


Kapıdan dışarı çıkın ve komşularınızdan köpeğinize göz kulak olmalarını ve onu görürlerse sizi hemen uyarmalarını isteyin. “Başka birşey yapmadan önce köpeğinizin kaybolduğunu fark ettiğinizde, dışarı çıkıp fiziksel olarak aramak her zaman en iyisidir”

Arkadaşlarınızı ve ailenizi bir arama grubuna dahil edin, köpeğinizin en son görüldüğü yerden organize bir şekilde dışarı çıkın.

Köpeğinizin ilgisini çekmek için yiyecek getirin, onu görürseniz kovalamaktan kaçının, bu onun daha uzağa kaçmasına neden olabilir. Sizde panik yapıp çılgına dönebileceğiniz için kendi güvenliğinizi de aklınızda bulundurun, kalabalık caddelerde dikkatli olun ve gece dışarıdaysanız el feneri kullanın.


Anahtar Telefon Görüşmeleri Yapın

Köpeğinizde mikroçip varsa ve elinizde mikroçip numarası yoksa almak için veterinerinizi arayın ve mikroçip kayıt defterini kontrol etmesini isteyin.

Ayrıca yerel hayvan barınakları, kurtarma grupları ve evcil hayvanla ilgili işletmelerle iletişime geçerek diğer hayvan severlere haber verilmesini sağlayın. Yerel belediye hizmetleri ve otoyol departmanlarına da bilgi verilmelidir, çünkü çalışanlar işlerini yaparken başıboş bir köpeği fark edebilirler.
Kayıp İlanı Çıkarın


Köpeğinizin bir fotoğrafını, adını, en son nerede ve ne zaman görüldüğünü ve iletişim bilgilerinizi içeren ilan hazırlayıp, bunları direklere yapıştırıp , bakkalınıza, kafelere vb.bırakın ve diğer çevrimiçi kaynaklara gönderin. Birisinin köpeğinizi bulup bulmadığını görmek için bu kaynakları sık sık kontrol etmeyi unutmayın.


Köpeğinizin Her Zaman Kimliği Olduğundan Emin OlunHızlı ve mutlu bir birleşme şansını artırmaya yardımcı olmak için, köpeğinizin adını, şu anki adresinizi ve telefonunuzu ve tercihen veterinerinizin adını ve numarasını içeren bir tasma ve kimlik etiketi olduğundan emin olun.


"Tanımlayıcı bir tasma etiketi, her seferinde dışarı çıkan her evcil hayvan için hala idealdir"Köpeğinize Mikroçip Taktırın


Etiketler ve tasmalar kaybolabilir, bu nedenle köpeğinizin yedek olarak mikroçiplenmesi şiddetle tavsiye edilir, Bu işlem çok basit ve pratiktir, kürek kemiklerinin arasına ve derinin altına küçük bir çip yerleştirilmesi için köpeğinizi veterinere götürmeniz anlamına gelir.

Size kimlik numarasını içeren bir mikroçip etiketi verilecektir . Bu numara, köpeğinizin adı ve iletişim bilgileri ile veterinerinize karşılık gelir. Köpeğinizi bulan kişi, sizi bulmak için etiketteki numarayı arayabilir.

Etiket kaybolursa, "(gömülü) mikroçip, mikroçip tarayıcısı olan herhangi bir veteriner, barınak vb.'nin çipi size kadar takip etmesine olanak sağlar.


Bir İzleme Cihazı Alın


Piyasadaki cihazlar, evcil hayvanınızı takip etmek için GPS teknolojisini kullanan, tipik olarak bir tasmaya takılan giyilebilir izleme cihazını içerir.
Aşıları Düzenli YaptırınKöpeğinizin tüm aşıları yapıldıysa, bulunduğunda ek aşılara ihtiyacı olmayacaktır.Örneğin gezinti yolunda parazitli ve hatta kuduzlu hayvanlar gibi karşılaşılırsa, aşılar bu gibi durumlara karşı koruma sağlamış olacaktır.Köpeğiniz Bulunduğunda, Ona Bakın!Pençelerinde veya hassas noktalarında görünür yaralanma, kesik veya sıyrık olup olmadığını görmek için köpeğinizi inceleyin.Hareket edip etmediğini ve normal davranıp davranmadığını belirlemek için tasması üzerindeyken gezdirin.

Önemli bir süre kaybolmuşsa, onu kontrol için veterinerinize götürmek iyi bir fikir olabilir, ancak bariz yaralanmaları veya hastalık belirtileri olmadıkça muhtemelen acil bir durum yoktur.


Yiyecek ve Su İhtiyacı


Köpeğiniz eve döndüğünde aç ve susuz olabilir. Normal bir yemek gayet iyi "Fakat onları aşırı miktarda beslerseniz, çok fazla yiyip kendilerini hasta edebilirler."


Önlem Almak

"En iyi senaryo, elbette, evcil hayvanınızı asla kaybetmemek,ama olabilir . Herkesin başına gelebilir,”

Köpeğiniz bahçenizde gözetimsiz zaman geçiriyorsa, çitin güvenli olduğunu, kapıların kilitli olduğunu ve kaçabileceği hiçbir açıklık olmadığını düzenli olarak kontrol edin.

Köpekler özgürce koşmayı sever, yürüyüşler sırasında onu tasmalı tutmak onu güvende tutacaktır ama bunun yerine güvenli bir şekilde kapatılmış bir bahçede veya köpek parkında dolaşmasına izin verin. Ve yavrunuz eve döndüğünde, mahallenizin etrafına koyduğunuz tüm ilanları kaldırdığınızdan, insanların onun güvende ve sağlam olduğunu bilmelerini sağlamak için web sitesi ve sosyal medyanızı güncellemeyi unutmayın.Herkes mutlu bir kuyruk sallamasıyla biten bir hikayeyi sever.

32 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page