top of page

Köpeğinizi Öpebilir Misiniz?

Güncelleme tarihi: 9 Mar 2022


Görünüşe göre nereye baksanız ünlüler köpeklerini öpüyorlar.

Hugh Jackman Dali isimli French Bulldog’unu öptüğü fotoğrafını Instagram’a koydu. Sophia Bush’un Pit Bull’u Ulusal Köpek Günü için medyadaydı. Nikki Reed 2015 Dünya Köpek Ödülleri’nde Jenna Ushkowitz’in French Bulldog’una öpücük verdi.

Bu kesinlikle çok güzel görünüyor. Ama köpeğinizi öpmeniz ya da sizi yalaması sağlıklı mıdır?


Farklı Görüşler

MedStar Washinngton Hospital Center’ın Enfeksiyöz Hastalıklar Bölüm Başkanı Dr. Glenn Wortmann tıbbi literatürün karışık görüşlerde olduğunu söylüyor. Yine de insanların çoğu için güvenli olabilir.

Wortmann’ın bir köpeği yok ancak köpeğini öpen insanlara “Çoğu insan bunu yapıyor. Bu kesinlikle karışık bir durum.” diyor.

Pennsylvania Veteriner Bilimleri Okulunun Mikrobiyoloji Bölümü’nden Dr. Shelley Rankin aksini öneriyor. İnsanlar ve hayvanlar arasında hastalıkların geçişi üzerine çalışan Rankin “Profesyonel ve şahsi olarak köpeğinizin yüzünüzü yalamasına izin vermemeniz gerektiğine inanıyorum.” diyor.

Rankin’in köpekleri yok, o bir kedi insanı. Birisi yalamayı seven iki kedisi var ve yüzünü yalamasına izin vermediğini söylüyor.


Bazı Riskler

Köpek salyasının insanınkinden temiz olduğu bir efsanedir. Rankin’e göre köpeklerin ağızları küçük olsa bile içlerinde yüzlerce farklı bakteri türü bulunur ve yüzünüzü yaladıklarında birtakım hastalıkları bulaştırma riskleri vardır.

Pasteurella, bir köpeğin yalaması veya ısırmasıyla alınabilecek kolaylıkla bir patojendir ve bazı köpek ve kedilerin ağzında yaşayan bir bakteridir. Wortmann’ın söylediğine göre açık bir yarayla temas ettiğinde enfeksiyona sebep olabilir. Çok hızlı ilerleyen bir enfeksiyon oluşturabilir, ancak antibiyotikle tedavisi mümkündür.

Pennsylvania Veteriner Bilimleri Okulunun Parazitoloji Bölümü’nden Dr. Thomas Nolan parazitlerin de geçişinin çok düşük bir ihtimalle de olsa bu şekilde olabileceğine dikkat çekiyor. Giardia ve kriptosporidyum gibi enfeksiyöz parazitler köpeğin dışkısıyla bırakılır. Köpek sonrasında kendini yalar ve ardından sizi öperse bu parazitlerin size geçme ihtimali vardır. Ancak Nolan’a göre bu yolla alabileceğiniz parazit yumurtaları sizi hasta etmek için yeterli değildir.


Ne Zaman Ekstra Özen Göstermelisiniz

Uzmanlar köpeğini öptüğü için hasta olup olmayacağınızı söylemenin bir yolu olmadığı konusunda hemfikirler. Bununla birlikte bazı insanların hastalığa daha yatkın olabileceğini unutmamak gerekir.

Rankin, “Örneğin bebekler…” diyor. Yerde emekleyen bir bebeği öpücüklere boğan bir köpek yavrusu her ne kadar tatlı görünse de sağlıklı değildir. Çünkü bebeklerin savunma sistemi henüz tam olarak gelişmemiştir. Diyabet veya kemoterapi gibi savunma sistemini zayıflatan ilaçlar kullananlar, Wortmann’a göre yüksek risk taşıyan gruptalar. Ek olarak hamile kadınlar, yaşlı insanlar ve yüzünde açık yara olan insanlar daha fazla risk taşırlar. Rankin “Cildin bozulduğu her yer potansiyel olarak risklidir.” şeklinde açıklıyor.

Wortmann da bir insanda açık yaralar veya belirgin semptomlar gördüğünde evcil bir hayvanı olup olmadığını sorduğunu söylüyor. Örnek olarak da başına gelen diyabetli bir hastasının açık yarasını köpeğinin yalaması sonucu oluşan hastalığını gösteriyor.

“Sorumluluk taşıyan hayvan sahibi olmak hastalık geçiş riskini azaltır.” diyor Rankin. “Bazı zoonotik hastalıkların önlenebileceği aşikardır.” Bununla birlikte köpeğinizin temel itaat eğitimi almış olması, düzenli veteriner hekim ziyaretleri ile parazitler ilaçlamarın yapılması sayesinde riskin daha da azalacağını söylüyor.

Sonuç olarak, Rankin’e göre, eğer yapabiliyorsanız öpüşme ve yalanmayı bırakmak en iyi taktiktir.

25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page