top of page

Köpeklerde BeslenmeKöpeklerde beslenme, köpek eğitimi sürecinde olduğu gibi beslenme sürecinde de disiplinin elden bırakılmaması ve köpeğin beslenmesinde gerek zaman, gerek yer, gerekse de mama seçiminde istikrarlı davranılmasıdır.

Beslenme tercihinde yapılacak hatalar köpeğinizin fiziksel gelişimini doğrudan etkileyeceği gibi, psikolojisini de etkileyerek yaşam dengesini deyim yerindeyse alt üst edecektir. İnsanların besin olarak tüketebildiği birçok maddeyi yapıları gereği yiyebilen köpekler, bu açıdan bakılarak hem etçil hem otçul kategorisine dahil edilir.


Köpeklerde sürekli mama değiştirmek doğru bir yaklaşım değildir.


Köpeklerde Beslenme Süreci


Köpeklerde beslenme ile ilgili ilk olarak ifade ettiğimiz disiplin kavramını bu aşamada detaylandırmak, hayvan severlerin beslenme süreciyle ilgili perspektifinin genişlemesine şüphesiz yardımcı olacaktır. Disiplin kavramı altında ifade edilmesi gereken temel alanlar;

 • Mama ve su kaplarının sürekli olarak aynı yerde konumlandırılması.

 • Beslenme saatlerinin standartlara oturularak günün yalnızca belirli saatlerinde mama kabının doldurulması.

 • Mama seçiminden hassas davranılması ve sürekli mama değişiminden uzak durulması.

 • Beslenme öncesi ve sonrası aktivitelerin (spor, tuvalet vb.) planlanarak, bu plana uzun süreli sadık kalınması.

olarak sıralanabilir.Köpeklerin beslenme süreçlerindeki disiplin, tuvalet eğitimi sürecine de doğrudan etki eder. Belirtilen faktörlere azami ölçüde dikkat edilmesi yalnızca köpeğin beslenme sürecine değil, tuvalet eğitimi, itaat eğitimi ve sosyal yaşama adaptasyon sürecine de yardımcı olacaktır.


Köpeklerde beslenme faaliyetinin şekillenmesini sağlayan her canlı organizmada olduğu gibi hiç şüphesiz enerji gereksinimidir. Köpeklerde enerji gereksinimi temel olarak; yaşama payı ihtiyacı ve verim payı ihtiyacı olarak ikiye ayrılabilir. Köpeklerde enerji gereksinimi üzerinde belirleyici olan faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Köpeğin yaşı ve cinsiyeti.

 • Köpeğin mensup olduğu ırk ve ağırlığı.

 • Gebelik durumu ve buna bağlı olarak gelişen süt verme durumu.

 • Köpeğin fiziksel aktivitelerde harcadığı enerji ve aktivitelerin sıklık durumu.


Köpeklerin enerji gereksinimleri birçok farklı faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir.


Köpeğin yaşamını ve temel fonksiyonlarını devam ettirebilmesi adına gerekli enerji ihtiyacı yaşama payı olarak adlandırılırken, temel fonksiyonlarına ek olarak gerçekleştirdiği fiziksel aktiviteler için ihtiyaç duyulan enerji ihtiyacı ise verim payı olarak ifade edilir. Dolayısıyla ‘ Köpekler ne yer ne içer ?‘ sorusuna verilmek istenen yanıt çerçevesinde, bu iki kavramı dikkate almak ve bunlarla ilintili olarak köpeğin mensup olduğu ırkı, günlük rutin ve ekstrem fiziksel aktivitelerini iyi analiz etmek gerekir.


Bunun yanında; gebelik sonrası yavrularını emziren köpeklerin enerji gereksinimleri, 8. hafta itibariyle normal köpeklerin yaklaşık 3 katına çıkar. Bu durumda da yeni bir beslenme programı düzenlenmeli ve zayıflama ya da bağışıklık, kas, iskelet problemlerinin önüne geçilmesi adına öğün sayısı arttırılmalıdır.


Köpeklerin beslenmesi için genellikle metal kaplar tercih edilir.


Beslenme programının ne denli doğru işlediğini gösteren en net ölçüt; köpeğin belirli aralıklarla tartılarak, normal ağırlığından ne denli saptığının tespit edilmesidir. Bu işleme ek olarak; yapılacak basit bir fiziksel muayene ile de kilo noktasında genel bir yargıya varılabilir.

Köpeğin karın çevresi okşandığında, kaburgalar hissedilemez ölçüde deri altında kaldıysa; fazla mama tüketiminin yağlanmaya yol açtığını söylemek mümkündür. Elbette köpeğin genel sağlık durumu ve fiziksel gelişimiyle ilgili en kesin bilgiyi alabilmek adına veterinere başvurmak daha doğru bir yaklaşık olacaktır.


Köpeklerde Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerde beslenmede dikkat edilmesi gerekenler kapsamında bir çerçeve çizmek gerekirse, şu esaslara özellikle dikkat çekmek ve üzerinde durulmasını sağlamak oldukça önemlidir;

 • Köpeğin yaşı ilerledikçe öğün sayısı da düzenli olarak azaltılmalı, enerji ihtiyacının 2 ya da daha fazla öğün aracılığıyla köpeğe aktarılması gerekir.

 • Köpeklerde ek beslenme dönemleri doğru planlanmalı, aşırı fiziksel aktivite, gebelik ve yavru bakımı dönemlerinde bu planlamaların üzerinden tekrar tekrar geçilmeli ve fiziksel kontroller sıklaştırılmalıdır.

 • Mevsim sıcaklıklarının düşüş gösterdiği dönemlerde vücut ısısının dengelenmesi adına enerji düzeyi arttırılması planına sadık kalınarak öğünler ve beslenme süreci yeniden programlanmalıdır.

 • Yaz aylarında köpeğin mama kabına koyulan besin yaklaşık 30 dakika, kış aylarında ise 1 saatten fazla bekletilecek şekilde ayarlamalar yapılmalıdır. Bunun yanında; besinlerin aşırı sıcak ya da soğuk olmamasına özen gösterilmeli ve yaz aylarında bozulma ihtimallerine karşı dikkatli davranılmalıdır.

 • Mama içerisinde karbonhidrat, yağ ve protein olmasına özen gösterilmeli, bu karışımın oranı köpeğin fiziksel ihtiyaçlarına göre planlanmalıdır.

Köpeklere Günde Kaç Kere Su Verilir ?


Köpeklerimizin mama kapları yalnızca belirli zaman dilimleri içerisinde yani dostumuzun beslenme programına bağlı olarak ona sunulmalıdır. Fakat bu durum su kapları için geçerli değildir.


Dostlarımız günün her saatinde suya ihtiyaç duyabilir.


Dostlarımızın gün içerisinde suya ihtiyaç duyduğu anlar değişkenlik gösterebilir ve bu durumun önüne geçmek adına köpeklerimizin su kaplarını düzenli olarak kontrol etmemiz ve hijyen kurallarına uygun şekilde temizlememiz gerekir.

Bu açıdan baktığımızda; ‘Köpeklere günde kaç kere su verilir ?’ sorusuna net bir yanıt vermenin mümkün olmadığını ve dostlarımızın su ihtiyaçlarını anında karşılayabilmesi adına su kaplarını düzenli olarak kontrol etmemiz gerektiğini net bir şekilde söylememiz mümkündür.

43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page